Kategoriler
Genel online terapi Şema Terapi

Online Terapi

Online terapi dendiğinde psikologların yüz yüze görüşme imkanı bulamayan danışanlarla, internet üzerinden yaptıkları görüşmeler anlaşılmaktadır. İnternet üzerinden psikolojik destek almak son zamanlarda oldukça yaygın bir hizmet haline geldi. Online psikolojik desteğin en kullanışlı yanı, özellikle küçük şehirlerde ve yurt dışında yaşayanların psikolojik danışmanlık hizmetinden yararlanması olarak karşımıza çıktı.

Online terapi faydalı olur mu?

Online terapi kronik, ağır ve travmatik yaşantılara sahip danışanların dışındaki bir çok kişiye faydalı olabilmektedir. Hatta sorunu kronik olan danışanlarda bile, yüz yüze yapılan seansların arasında ve sonrasında terapisti ile görüşmek için online psikolojik destek yararlı olabilmektedir.

Bazı psikologlar yaptıkları görüşmelerin öncesinde veya psikolojik danışma sürecinde danışanlarına bazı form ve ölçekler doldurturlar. İnternet bu ölçek ve testlerin doldurulmasında da önemli bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Online terapi yoluyla veya mail yoluyla doldurulan formlar, görüşme yapılan psikoloğa gönderilerek, ölçek ve testlerden elde edilecek önemli bilgiler de elde edilmiş olmaktadır.

Online terapi özellikle ihtiyaç duyulan her zaman ve her mekanda görüşme yapılabilmesi açısından da önem arz etmektedir. Kalabalık şehirlerin trafiği, iş ve görüşme saatlerini ayarlamada yaşanan zorluklar, iş yerinden izin almalar ve geç kalınan randevular online psikolojik danışma hizmetini alırken önemini yitirmektedir.

Online psikolog seçerken neye dikkat etmeliyim?

Online psikolog yüz yüze görüşme yapan psikologtur aynı zamanda. O nedenle yüz yüze görüşme yapılacağı zaman hangi kriterlere göre psikolog seçiliyorsa, online psikolojik danışma hizmeti sunan psikolog seçerken de aynı kriterlere dikkat edilmelidir. Alınan eğitim, tecrübe, mümkünse ve eğer ilgileniliyorsa uyguladığı metoda ilişkin bilgi alınmalıdır.

Hatta telefonla kısa bir öngörüşme yapmak faydalıdır. Yapılacak olan öngörüşme psikolojik danışma sürecinin nasıl geçeceğine ilişkin ve nasıl bir yol izleneceğine ilişkin bilgi verecektir.

Yurtdışında yaşıyorum, psikolog bulamıyorum

Yurtdışında yaşayan Türklerin yaşadıkları sorunlardan biri de aynı kültürden psikolog bulma zorluğudur. Önemli sayıda Türk yurtdışında yaşamaktadır. Yaşamın normal akışında yaşabilecek sorunlarla karşılaşıldığında görüşme yapılacak uzman psikolog bulma ihtiyacı yurtdışında da önemli bir ihtiyaçtır. Psikolog illa aynı kültürden olmak zorunda mıdır? Bu önemli bir sorudur. Aynı kültürden olan psikolog danışınını daha kolay anlayabilmekte ve onunla daha kolay empati kurabilmektedir. Bu farklı kültürden bir psikoloğun onu anlayamayacağı anlamına gelmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar danışanların kendileri ile aynı kültürden olan psikologlarla görüşmek istediklerini göstermektedir.

Online terapi hizmeti yurtdışında yaşayan Türkler için de faydalı olabilmektedir. Aradaki mesafelere rağmen internet üzerinden online görüşmeler aracılığı ile online psikolojik danışma hizmetinden yararlanılabilmektedir.

Online psikolojik danışmanın yanısıra, online danışmanlık ve belli konularda tavsiye almak için de online psikolojik danışma hizmetinden yararlanılabilmektedir.

Hits: 73

“Online Terapi” için 1 yanıt

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.