Kategoriler
Evlilik Problemleri Genel Psikoloji online terapi Yetişkin Sorunları

Online Psikolog

Bu yazıda online psikolog, online psikolog tavsiye konularına değinilecektir. Son yıllarda internet dünyasında yaşanan gelişmeler her alanda olduğu gibi psikolojik destek alanında da etkisini göstermektedir. Klasik terapi uygulamalarında psikologlar yüz yüze görüşmeler yaparak danışanlarına yardımcı olmaya çalışmaktadır. Terapi odasında bir terapistle karşı karşıya olmanın terapi sürecine getirdiği çok önemli avantajlar bulunmaktadır. 

Ancak günümüzde internetin yaygın bir şekilde kullanılışı psikolojik destek almak isteyen kişilere önemli bir imkân sunmaktadır. Online terapi belli nedenlerle psikolojik destek almayan kişiler için özellikle son zamanlarda aranan bir hizmet haline gelmiş bulunmaktadır.

Özellikle yurtdışına bakıldığında online psikolog desteğinin yaygınlaştığı, belli sorun alanlarında oldukça işlevsel bir şekilde bireylere yardımcı olduğu görülmektedir. İnternette online psikolog tavsiyesi arayan kişilerin online terapinin yararlı olup olmayacağı konusunda şüpheleri olduğu, hatta bizzat görüşme yaptığım bireylerin ön görüşmelerde bu şüphelerini dile getirdikleri görülmektedir. İnsanlar sorunlarına çare ararken, yardımı olmayacak olan bir yola başvurarak, başlarına yeni bir dert açmak istememekte son derece haklılar.

Bu noktada dile getirilmesi gereken en önemli husus, online terapinin her psikolojik sorunda işlevsel olarak kullanılmasının mümkün olmadığı hususudur. Kişilik problemleri, travmalar gibi sorun alanlarında terapiler çok daha uzun süreli olabilmekte ve çözümler daha yavaş ve hassas bir şekilde ilerlemektedir. Burada yüz yüze terapi ön plana çıkmaktadır. 

Online psikolog hangi alanlarda etkilidir?

Ancak akut olarak ortaya çıkan, stres, karar verme zorlukları, ilişki problemleri, çocuklarla ilgili danışmanlık alanı, evlilik sorunları, boşanma danışmanlığı, evlilik öncesi danışmanlık, depresyon, cinsel sorunlar gibi alanlarda online terapi etkin olarak kullanılabilmektedir.

Ayrıca hizmet alanlarından bağımsız olarak belli durumlardaki kişiler için de online terapi oldukça pratik olabilmektedir. Örneğin yaşadığı şehirde terapi hizmetine ulaşamayan veya kendi şehri küçük olduğundan bir terapistle görüşme yapmaktan çekinen, işi nedeniyle çalışma saatlerinde bir psikoloğun ofisine gidemeyen kişiler için online terapi aranan bir hizmet türüdür. Tüm bunların yanında online terapi yüz yüze terapiye göre oldukça ekonomik bir psikolojik destek türüdür. Öyle ki online terapi ile yüz yüze görüşmenin bir saati için verilen ücret karşılığında online olarak iki görüşme yapılması mümkün olabilmektedir. 

Online terapi etkili midir?

Online terapi danışanların kendi ev veya iş ortamlarından terapiye katılmalarını mümkün kılması nedeniyle ilk görüşmede belli bir rahatlığı da beraberinde getirmektedir. Yüz yüze görüşmelerde çoğu zaman danışanlar sürecin nasıl ilerleyeceği, tanımadığı bir insanla bir odada nasıl paylaşımda bulunacağı, nereden başlayacağı konularında tereddütler yaşamaktadır. Online terapi kişilerin kendilerini güvende ve rahat hissettikleri ortamda gerçekleşmesi nedeniyle, ilk görüşmede yaşadıkları güvensizlik ve çekimserliğin azalması gibi bir avantajı da içermektedir. Yabancı bir ortama alışmakla vakit kaybetmeden direk olarak sorununu paylaşmaya başlamaları açısından online terapi önemli bir hizmet durumundadır. 

Online terapi kaç seans sürmektedir?

Online terapi seanslarının toplam kaç seans süreceği sorusunun standart bir cevabı bulunmamaktadır. Yüz yüze terapide olduğu gibi sorun alanlarına ve sorunun derinliğine bağlı olarak seans sayıları değişmektedir. Görüşme sayısı ortalama olarak 4-5 seansla 15 seans arasındadır. Ancak danışmanlık veya bilgi almak gibi taleplerde 1 ya da 2 görüşme de yeterli olabilmektedir. 

Online terapi de gizliliğimi nasıl sağlarım?

Online terapi yüz yüze terapide olduğu gibi gizlilik esasına göre yürütülmektedir. Görüşmelerin online bilgisayar ve kameralar karşısında yapılıyor olması belli tehlikeleri de barındırmaktadır. Bu nokta da ilk etapta görüşme yapan terapistin gizlilik beyanında bulunması gerekmektedir. Danışanın izni ve bilgisi olmaksızın görüşmelerin hiçbir şekilde kayıt altına alınmayacağı görüntü kaydı, mail vb yolla danışana iletilmelidir. Ayrıca görüşme yapılan programın otomatik olarak görüntü ve sesleri kaydetmediği, bir gizlilik politikası olduğundan emin olunmalıdır. Karşılıklı olarak gizlilik beyanı yapıldıktan sonra sürece başlanması danışanın ilerde görüşmelerde gizlilik esasının ihlal edilmesi durumunda hukuki olarak hakkını arayabilmesini kolaylaştıracaktır. 

Online terapi ile ilgili merak ettiklerinizi, 05051524752 numaralı telefona iletebilirsiniz.

Hits: 23

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.