Evlilik Öncesi Danışmanlık

Doğru Eş Seçimi

Evlilik öncesi danışmanlık nedir? Evlilik Herkes evleneceği, uzun süre birlikte olacağı kişinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu öğrenmeye çalışır. Aslında bunu öğrenmeye çalışmakla haksız da sayılmaz insanlar çünkü gerginlikler, kavgalar, aile ile ilgili önemli olaylar, çocuklar vb. durumlarda eşler, karakterlerinin gerektirdiği davranışları sergileyeceklerdir. Eğer kişi ilk başta hoşlanmasına rağmen kendisine karakter olarak uymayan birisini seçtiyse, ilişkisi boyunca onunla problem yaşaması kaçınılmaz olacaktır.
Peki eşler birbirlerinin karakterlerini öğrenebilir mi? Bu soruya evet şeklinde cevap verebiliriz. Eşler birbirlerinin hassas noktalarını öğrenebilirler ve bu bilgi onlara, ilişkileri boyunca mutluluğu yakalamalarında büyük kolaylık sağlar.
Peki eşler birbirlerinin karakterlerini nasıl öğrenebilirler? Evlilik öncesi danışmanlık yardımı alarak erkek arkadaşınızın veya kız arkadaşınızın kişiliği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu süreçte şema terapi bu konuda bize en çok yardım edebilecek olan terapi ekolüdür. Şema ölçekleri sayesinde kişi hem kendisinin hem de eşinin/sevgilisinin, problem yaratabilecek yanlarını öğrenebilir.

Hits: 30

3 Replies to “Evlilik Öncesi Danışmanlık”

 1. İyi günler,
  Psikoloji öğrencisiyim ve özellikle şemalarla ilgili olan yazılarınız çok ilgimi çekti, ve ileride seçmek istediğim alanla ilgili bana ışık tutuyor. Bu konuyla ilgili bahsettiğiniz şemalarla ilgili olan kitabın tam adı ve yazarını öğrenebilir miyim ?
  Teşekkürler
  Saygılarımla

  1. Selnur merhaba,
   Bu adreste kaynak kitabı bulabilirsin. Tabi ki bundan başka bulabileceğin kaynaklar da var. Alanda yapılmış bilimsel araştırmalar var. Ayrıca bu adresi de takip edebilirsin. Türkçe kaynaklar olarak psikonet adresini ve Dr. Alp Karaosmanoğlu’nun çalışmalarını takip edebilirsin.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.